Postoje mnogo načina na koji kod kuće možemo poticati djetetov govorno-jezični razvoj. Potrebno je jezik staviti u fokus svakodnevnih aktivnosti, no treba imati na umu da se taj proces treba odvijati prirodno i kroz igru.
Evo nekoliko ideja kako potpomoći razvoj djece različite dobi:
- Bogato koristiti facijalne ekspresije
- Biti na djetetovoj razini pogleda (čak i kad je dijete na podu)
- Slijediti dijetetov pogled i interes
- Imenovati i pričati o stvarima s kojima se dijete igra (pr: „To je tako velika lopta. Pogledaj kako je mekana“).
- Koristiti gramatički ispravne konstrukcije
- Ukoliko dijete kaže nešto pogrešno nije ga potrebno ni poželjno ispravljati, već samo ponoviti pravilno za njim (pr: „Konjovi idu“ „Da! Konji idu prema livadi“).
- Ponekad koristit pitanja koja su „izazovna“ djetetu (pr: „Pereš rukice sa sapunom. Pogledaj balone i pjenu koja se stvara. Što misliš, odakle dolazi ta pjena“)?
Djeca uče jezik putem okoline, ali to ne znači da trebamo poticati jezični razvoj u svakom mogućem trenutku dana. Neovisno o tome koliko od ovih strategija koriste roditelji, djetetu treba dati priliku da postavlja pitanja, da odgovara na pitanja, da govori o svojim željama i idejama te da opisuje svijet oko sebe.
Prevencija poremećaja izgovora odnosi se prvenstveno na pravilno poticanje orofacijalne muskulature. Zbog toga je već od samog rođenja važno dojenje i aktivno sisanje kako bi se pravilno oblikovale kosti i mišići lica i bebinih govornih organa. U nešto kasnijoj fazi, važno je djetetu pružati krutu hranu (izbjegavati miksanu hranu kad je dijete spremno za krutu!) jer se žvakanjem hrane stimulira razvoj govornih organa. Također, pijenje iz šalice, uzimanje hrane sa žlice ili pijenje na slamku stimulira razvoj orofacijalne muskulature. Prečesto korisštenje dude varilice potrebno je izbjegavati jer pretjerano držanje takvog predemta u ustima dovodi do nepravilnog oblikovanja čeljusti i zubića.