Bill Gates, jedan od osnivača Microsofta, nedavno je izjavio kako ne dopušta svojoj djeci da posjeduju mobitel do njihove četrnaeste godine. Danas smo suočeni sa toliko mišljenja o djeci i ekranima, a ovo je samo jedno od njih. Ipak, ostaje pitanje: ‘Kako izgraditi zdrav odnos djece i ekrana?’. Zdrav odnos s ovim tipom medija podrazumijeva mnogo elemenata, a u današnjem tekstu pričamo o konkretnim savjetima KOLIKO i KADA gledati.
Prije nego što krenemo htjela bih naglasiti da ne budeš prestrog/a prema sebi bez obzira u kakvom je odnosu tvoja obitelj s ekranima. Uvijek se možemo prilagoditi kada dobijemo nova saznanja i ja sam uvjerena da svi mi radimo najbolje što možemo u datom trenutku. Možda već znaš i prakticiraš sve što ću napisati u nastavku. To je odlično! Ako nije – isto super, u slučaju da ti ono što piše ima smisla, sada je dovoljno dobar trenutak kao i bilo koji drugi da idete u tom smjeru. Pa krenimo 🙂
Pod ekranima/zaslonima se misli na provođenje vremena s mobitelom, tabletom, televizijom, video igricama, kompjuterima i prenosivom tehnologijom poput ‘pametnih’ satova ili naočala.
Provođenje vremena pred ekranom može imati benefite za djecu, ali može biti i suprotno. Da bi dobili maksimum iz ovog sredstva moramo znati kako rukovati zaslonima i kako ih iskoristiti u svoju korist. Ovdje je važno uzeti u obzir i smjernice za to koliko i kada gledati u ekran.
KOLIKO
Gledanje u ekran za djecu mlađu od 18 mjeseci nije preporučeno.
Za djecu između 18 i 24 mjeseca preporučuje se vrlo kratko upoznavanje djece s ekranima do pola sata.
Za djecu između 2 i 5 godina preporučuje se maksimalno 1h gledanja u ekran dnevno, gledanje u ekran preko 2 sata dnevno smatra se pretjeranim gledanjem u zaslon i nosi ranije opisane rizike.
KADA
Preporučuje se da se ekrani izbjegavanju što je više moguće
- kod obroka
- minimalno jedan sat prije spavanja
- tijekom obiteljskih druženja
- da se dijete smiruje (osim u izvanrednim situacijama poput u bolnici ili u avionu, kontinuirano smirivanje djeteta sa ekranima može dovesti do nesposobnosti djeteta da regulira svoje emocije)
Ako te zanimaju detaljnije ove odrednice svoje znanje možeš proširiti čitajući tekst: Savjeti za djecu i gledanje ekrana (koliko, kada, što i kako gledati).
Rastimo zajedno,
Antonella
Za dodatne primjenjive ideje i alate – prijavi se na Roditelji Sa Svrhom Newsletter.