Logopedija je područje koji poneki možda još uvijek povezuju samo s ispravljanjem izgovora kod djece, ili s onim poznatim ,,ispravljanjem R”.
Ipak, svatko tko se susreo s ovom strukom zna da uloga logopeda daleko nadilazi tu početnu asocijaciju. Riječ je o veoma interdisciplinarnoj disciplini koja sa svojim primjesama psihologije, medicinskih znanosti, lingvistike i pedagogije iz godine u godinu privlači sve više studenata. Također vidimo rast svijesti šire javnosti o logopediji, o čemu vam može posvjedočiti svaki roditelj koji se susreo s dugačkim listama čekanja u javnom i privatnim sustavima.
Čime se sve, dakle, bavi ta široka struka?
Logopedi se bave prevencijom, probirom, dijagnostikom, savjetodavnim radom te, naravno, izravnom terapijom s djecom i odraslim osobama. Rad većine logopeda danas obuhvaća poremećaje komunikacije, jezika, govora i glasa, a kako bismo vam pokušali dočarati širinu struke u nastavku donosimo što sve ona obuhvaća.
- Poremećaj socijalne komunikacije i poremećaj iz spektra autizma
Objema ovim poremećajima glavna je značajka prisutnost teškoća u komunikaciji te stoga oba spadaju usko područje interesa logopeda.
Logopedi pomažu osobama s poremećajem iz spektra autizma uspostaviti funkcionalnu i uspješnu komunikaciju s okolinom. To ne uključuje nužno uporabu govora, već i različite oblike potpomognute komunikacije. Područja na koja se logopedi s ovom djecom često usmjeravaju su vještine slušnog razumijevanja, jezično izražavanje, društvene vještine, neverbalna komunikacija, konverzacijske vještine i druge.
Djeci s poremećajem socijalne komunikacije teško je iščitati i razumjeti nepisana društvena i komunikacijska pravila poput slijeđenja pravila razgovora, promjene načina komunikacije ovisno o okolini i sugovorniku, razumijevanju onoga što nije izričito rečeno i slično. Sve su ovo vještine na kojima logopedi rade.
- Mucanje i brzopletost
Zahvaljujući napredcima u logopediji, iza nas su dani u kojima se smatra da osobama koje imaju poremećaje tečnosti govora nema pomoći. S odgovarajućim tretmanom oni mogu živjeti ispunjeno i voditi uspješne karijere, a logoped će znati prilagoditi rad individualnim potrebama osobe.
- Poremećaji glasa
Poremećaji glasa odnose se na promjene u glasu koje toliko odstupaju od obilježja tipičnih za dob i spol da ometaju komunikaciju. Mogu se javiti u svakoj dobi te uslijed širokog raspona uzroka poput zlouporabe glasa (primjerice vrištanje, vikanje gdje su pod posebnim rizikom učitelji i ostali vokalni profesionalci), tumora, nakon operacije, pretjerane napetosti glasnica, izraslina na glasnicama…
- Motorički govorni poremećaji
Najčešće se odnose na apraksiju i dizartriju te općenito utječu na sposobnost izvedbe i/ili planiranja govora i govornih pokreta. To, naravno, posljedično utječe na sposobnost osobe da učinkovito komunicira, uči i sudjeluje u društvenim odnosima. Ipak, što ranijom dijagnozom i primjenom adekvatnih strategija moguć je značajan napredak.
- Specifični poremećaji učenja
O specifičnim poremećajima učenja govorimo kada dijete ima uredne intelektualne sposobnosti, ali su prisutne teškoće specifično u području čitanja (disleksija), pisanja (disgrafija) ili matematičkih sposobnosti (diskalkulija). Svi se ovi poremećaju mogu dijagnosticirati tek nakon početka školovanja, ali logoped njihove znakove može vidjeti i puno prije te pravovremenim uključivanjem u terapiju značajno olakšati nadolazeće školske dane.
- Oštećenja sluha
Kao stručni poznavatelji razvoja komunikacije, jezika i govora, logopedi igraju ključnu ulogu u pružanju podrške gluhim i nagluhim osobama. Njegov rad na ovom području između ostalog obuhvaća i pružanje podrške obiteljima, savjetovanje vezano za komunikaciju i jezik, logopedsku podršku, podržavanje komunikacijskog, jezičnog ili govornog razvoja, te interakcije djeteta s okolinom, prepoznavanje dodatnih jezičnih, govornih ili komunikacijskih teškoća, kao i podršku u dvojezičnom razvoju (znakovni i govorni jezik)…
- Poremećaji gutanja i hranjenja
Poremećaj gutanja (disfagija) često je udružen s teškoćama hranjenja. Temeljna uloga logopeda kod disfagija jest uspostaviti sigurno i učinkovito gutanje. Sudjeluje u procjeni i terapiji poremećaja gutanja, te pomaže u rehabilitaciji funkcije gutanja odabirom odgovarajućih vježbi, položaja i metoda gutanja. Također, procjenjuje odgovarajuću teksturu i gustoću hrane i tekućina, čime se smanjuje rizik od pothranjenosti, dehidracije i gušenja hranom. Ove se teškoće mogu javiti kod različitih populacija, od novorođenčadi do stare dobi.
- Stečeni jezični poremećaji
Stečeni jezični poremećaji su oni koji nastaju nakon što je osoba usvojila bazu materinskog jezika. Možda najpoznatiji takav poremećaj jest afazija, koja se najčešće javlja nakon moždanog udara ili ozljede mozga. Riječ je o poremećaju čija obilježja i stope oporavka snažno variraju od slučaja do slučaja, ali ranom intervencijom logopedskom terapijom može se značajno pospješiti napredak osobe.
- Razvojni jezični poremećaj
Razvojni jezični poremećaj odnosi se na značajna odstupanja u usvajanju i uporabi jezika koja se jave prije usvojene baze materinskog jezika. Takav poremećaj može kod djeteta biti prisutan samo u izražavanju, ili i u razumijevanju.
- Artikulacijski i fonološki poremećaji
Završavamo s onim najpoznatijim što obuhvaća logopedski posao. A zašto ove dvije kategorije poremećaja navodimo skupa? Zato što su vrlo često u komorbiditetu. Vrlo često roditelji dovedu dijete kod logopeda jer ono pogrešno izgovara neke glasove, ali se nakon procjene utvrdi da pravi problem leži puno dublje – na fonološkoj razini. To znači da za ispravljanje glasa neće biti dovoljan ,,samo” rad na artikulaciji, već i, potencijalno, uspostavljanje ispravne slike glasa. Bilo kakve teškoće na fonološkoj razini kasnije mogu dodatno otežavati djetetov napredak i kasnije kroz, primjerice, teškoće čitanja i pisanja. Zato savjetujemo da se pri pojavi bilo kakve sumnje u djetetov govorni, jezični ili komunikacijski razvoj posavjetujete s logopedom.
Nadamo se da vam je ovaj članak donio dublji uvid u ovu bogatu struku. Ne zaboravite nas zapratiti na našoj Instagram i Facebook stranici kako ne biste propustili obavijest o idućim člancima. 😊